History of the church

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí je jeden z nejstarších chrámů na Starém Městě.V roce 1635 chrám přišel do držení benediktinů z kláštera Emauzy, který zde začal budovat klášter. Budování klášteru trvalo od roku 1727 do roku 1730, soubor prací byl počatý v novém chrámu, který byl nakonec dokončený v roce 1735.

Plány chrámu byly vypracované slavným pražským barokním architektem Kilianem Ignácem Dienzenhoferem. Chrám sv. Mikuláše na Starém Městě je jednou z jeho vrcholných prací. Složitost uspořádání jeho vnitřku, společně s jeho zajímavým světelným schématem vytváří jeden z nejvíce podnětných církevních interiérů v Praze.

Umělecká výzdoba
Štukatura je dílem Bernarda Spinettiho, zatímco fresky ve sponě a sboru slavení sv. Mikuláše a sv. Benedikta zobrazující scény ze Starého testamentu. Byly malované bavorský umělcem Cosmasem D. Assamem v roce 1735 – 36. Skulptury dekorující zevnějšek jsou dílem pražské dílny Antonina Brauna.

Hlavní oltářové datování z roku 1737 je vyrobené z imitace mramoru a má pilíře se zlatými verzálkami. Hlavní lustr v chrámu je ve tvaru koruny cara a váží 1,400 kg . Byl vyroben ve sklárnách v Harrachově v roce 1860. Od roku 1920 byl chrám užíván Československou husitskou církví.

Varhany
Chrámové varhany pocházejí z druhé třetiny 18. století a původně byly v jezuitském kostele v Bohosudově.

Trojdílná barokní dřevěná přední část varhan je černě natřená a zdobená vázou, květinovým ověsem, baldachýny, mušlemi, dvěma figurami sedících andělů a dvěma postavami stojících andělů s troubami. Původní stroj varhan byl nahrazen novějším v roce 1949.