Adamus Trio

ensembles

Adamusovo trio založil vedoucí souboru Jan Adamus v roce 1985. Jedním z cílů tohoto tria je hledání nových zvukových možností a nových kombinací nástrojů. V tomto malém obsazení jsou vlastně zastoupeny nejdůležitější skupiny hudebních nástrojů. Hoboj jako představitel dechových nástrojů, housle z řady smyčcových nástrojů a cembalo z nástrojů klávesových. Adamusovo trio koncertovalo ve většině evropských zemí, např. v Německu, Rakousku Španělsku, Švýcarsku a ve Francii. Navštívilo také Spojené arabské emiráty a Kubu.

Jan Adamus (oboe, english horn)

Jan Adamus patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 zazářil v soutěži Pražského jara, kde obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství v této soutěži mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia. Koncertoval např. v Salzburgu (Festspielhaus), v Mnichově (Am Gasteig), v Norimberku (Meistersingerhalle), ve Španělsku, na Kubě, ve Spojených arabských Emirátech atd.

Spolu s Josefem Sukem vystoupil v Rudolfinu ve Dvořákově síni na Mezinárodním festivalu Pražské jaro. Rovněž s Josefem Sukem natočil vůbec první CD v tehdejším Československu.

V současnosti se Jan Adamus věnuje také dirigování. Studoval soukromě u Leoše Svárovského, profesora pražské AMU. Je také činný v oblasti organizování koncertů - v roce 2013 působil jako umělecký ředitel „Festivalu Mitte Europa“. Jeho vědecko-objevitelská činnost našla uplatnění ve vydavatelství „Edition Kunzelmann“ ve Švýcarsku, kde vyšly tiskem Hobojové koncerty Carlo Besozziho a Josefa Rejchy.

Martin Levický (klavír)

Již v dětských letech dosáhl vítězství v národních i mezinárodních klavírních soutěžích – Amadeus Brno, Prague Junior note, Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, kde získal i titul absolutního vítěze. Později přidal úspěchy např. vítězstvím v mezinárodní smetanovské soutěži v Plzni či cenou za nejlepší provedení skladby Arnolda Schönberga na hudebním festivalu Prag – Wien – Budapest v Rakousku v roce 2003. V roce 2005 zvítězil v mezinárodním konkursu o stipendium firmy Yamaha. V roce 2007 získal první cenu na soutěži Bohuslava Martinů v Praze. Velkého úspěchu dosáhl nedávným vítězstvím na soutěži J. N. Hummela v Bratislavě (2011). Jako dvanáctiletý vystoupil s orchestrem pražských filharmoniků pod taktovkou Gaetana Delogu na slavnostním novoročním koncertu ve Španělském sále Pražského hradu. Sólově vystoupil s orchestrem Slovenské filharmonie, Filharmonie Brno, Virtuosi di Praga, Solisti di Praga, Bacau filharmonie, Orchestr Plzeňského divadla, Moravská filharmonie Olomouc a další. Koncertoval také v USA v Sewanee, kam byl v roce 2002 pozván na dvouměsíční studijní pobyt a v japonském Kjótó při světovém setkání mladých umělců (2006). Doprovázel též legendu, houslistu Josefa Suka při koncertu na zámku Štiřín.

Markéta Vokáčová (violin)

Začala hrát na housle pod vedením Miroslava Nováka. V roce 2003 se stala studentkou Pražské konzervatoře ve třídě prof. Pavla Kudeláska. Pražskou HAMU vystudovala ve třídě prof. Leoše Čepického a studium zakončila provedením Chačaturjanova houslového koncertu s PKF – Prague Philharmonia. S úspěchem se účastnila národních i mezinárodních soutěží. Absolvovala řadu interpretačních kurzů, např. v Plzni u Stephena Shippse, v rakouském Semmeringu u Hagaie Shahama a Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích, na které získala v roce 2012 ocenění nejlepšího účastníka a absolvovala turné po České republice. Jako sólistka spolupracovala vedle orchestru PKF také se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, komorními soubory Camerata Moravia a Virtuosi Pragenses, Komorním orchestrem Leoše Janáčka a Moravskou filharmonií Olomouc. Od roku 2009 působila v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a v roce 2014 se stala členkou orchestru České filharmonie.

Program from concerts in St. Nicholas Church / Program z koncertů v chrámu sv. Mikuláše